Район Бургаско Черноморие

Българското черноморско крайбрежие е чудесно място за лятна почивка. Нос Емине е мястото, където Стара планина свършва на морския бряг и това място условно дели Черноморието на северно и южно. Бургаски черноморски туристически район обхваща южното черноморско крайбрежие. 

Плажовете и морето предлагат условия за практикуване на различни видове водни спортове (сърфинг, водни ски, гмуркане, подводна археология) и риболов (в т.ч. подводен). Със син флаг в Бургаски черноморски туристически район са плажовете в Дюни, Елените, Поморие (източен плаж), Харманите (Созопол), Св. Влас (централен плаж и плаж Венид), Слънчев бряг (северен и южен плаж). Солеността на Черно море е ниска в крайбрежните води – 16-17‰ , а приливите и отливите са незначителни. 

През лятото средната температура на водата е 22-24° С, а в плитките части до 26°С, което я прави особено приятна за къпане. Голяма част от плажовете са обширни, други са малки и сгушени в живописни морски заливи. 

През последните години в част от елитните морски комплекси и курортни градчета са построени яхтени пристанища. Със сериозни възможности за яхтинг по Южното Черноморие са портовете в Бургас, курорта Св. Влас, Несебър, Созопол, Дюни. Някои от българските реки се вливат в Черно море. Устията им са заобиколени от гъсти и прохладни влаголюбиви гори. Реките Ропотамо и Велека са плавателни за малки моторни лодки и предлагат на туристите незабравими разходки по течението. Уникалните лонгозни гори на тези две реки са подходящи за любителите на природата. 

Туристите имат възможност да се докоснат до прохладата на Странджа и до вековните традиции в селата, сгушени в планината. Туристите могат да се насладят и на прекрасните черноморски езера: Алепу, Аркутино, Атанасовско езеро, Бургаско езеро, Поморийско езеро и Стомопло (блато). В тези крайморски езера (лагуни и лимани) се срещат множество редки растения и животни, разкрити са и находища на лечебна (лиманна) кал, на базата на която се провежда калолечение - Поморийско езеро и Атанасовско езеро. По крайбрежието има и минерални извори и комбинацията от тези природни дадености причина за успешното съчетаване на СПА, балнео и уелнес туризъм с морска почивка. Туристите имат възможност да посетят петте черноморски острова - Света Анастасия, Св. Иван (където са открити мощите на св. Йоан Кръстител), Св. Петър, Св. Кирик и Юлита, Св. Тома. 

Курортите, разположени на южното черноморско крайбрежие са подходящи както за семейна ваканция, така и за индивидуална почивка и развлечение. Обзор, „Елените“ и „Дюни“ са предпочитани най-вече от семейства с деца. Младите туристи предпочитат Приморско, Китен, Лозенец заради големия брой клубове, барове и възможностите за развлечения. „Слънчев бряг“ е най-големият курортен комплекс в страната и често е домакин на партита на световноизвестни DJ и изпълнители. Созопол и Несебър са известни с комбинацията от красива крайбрежна природа и исторически забележителности. Тези два града с хилядолетна история привличат романтично настроените летовници. Отлични условия за почивка предлагат и курортите Св. Влас, Равда, Поморие, Черноморец, Царево, Ахтопол и Синеморец. 

Българските черноморски курорти предлагат различни възможности за настаняване. Част от хотелите в черноморските курорти работят целогодишно и предлагат възможност за конгресен туризъм, провеждане на различни събития и инсентив мероприятия. Посетителите на южното българско Черноморие имат възможност да се насладят и на многобройните културни събития, включващи Аполония, Spirit of Burgas, Бургаския международен фолклорен фестивал, нестинарски игри и др.